O ochronie siedlisk doliny Biebrzy
Wzrost różnorodności biologicznej w dolinie Górnej Biebrzy poprzez odtworzenie i utrzymanie mozaiki przestrzennej naturalnych i półnaturalnych ekosystemów bagiennych – to temat główny kolejnego spotkania, które odbyło się 27 sierpnia 2014 r. w Trzyrzeczkach w biurze projektu „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy".
Spotkanie okazało się doskonałą okazją do podsumowania wypracowanych dotychczas materiałów podczas warsztatów, które odbyły się na początku bieżącego roku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych gmin górnej Biebrzy, Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego - Roman Skąpski oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku - Lech Magrel.
„Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” to projekt, którego celem jest zachowanie zagrożonych siedlisk mokradłowych objętych siecią Natura 2000 oraz występujących na nich cennych gatunków flory i fauny. Działania ochronne odbywać się będą poprzez wykaszanie i odkrzaczanie zagrożonych siedlisk, właściwą gospodarkę wodną i leśną, wykupy gruntów, działania edukacyjne, rozwój infrastruktury turystycznej oraz właściwe zarządzanie ochroną przyrody we współpracy ze społecznością lokalną. Projekt realizowany jest w latach 2012-2017. Budżet projektu wynosi 4,8 mln euro.
Projekt „Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy” LIFE11/NAT/PL/422 współfinansowany jest przez instrument finansowy LIFE+ Komisji Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biebrzański Park Narodowy.
Fot.: A.Wiatr