Realizacja Konwencji
Wyznaczenie obszarów Ramsar w Polsce
Państwa-Strony Konwencji Ramsarskiej zobowiązane są do wyznaczenia obszarów w celu wpisania ich na listę obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Na liście znajduje się 19 polskich obszarów. Aktualne informacje dostępne są na stronie serwisu informacyjnego obszarów Ramsar (Ramsar Sites Information Service). Położenie obszarów Ramsar w Polsce na tle innych form ochrony przyrody można sprawdzić na stronie Geoserwisu GDOŚ.
Strategia ochrony obszarów podmokłych
Konwencja Ramsarska rekomenduje opracowania i wdrożenia krajowych strategii mających na celu ochronę obszarów wodno-błotnych.
W latach 2006-2013 obowiązywała Strategia ochrony obszarów wodno-błotnych w Polsce wraz z planem działań (na lata 2006-2013).
Przyjęte w Strategii cele nadrzędne to powszechna ochrona ekosystemów wodno-błotnych realizowana poprzez zapewnienia ciągłości istnienia i naturalnego charakteru środowisk zachowanych dotychczas obszarów wodno-błotnych oraz pełnionych przez nie funkcji ekologicznych; zatrzymania procesu degradacji i zanikania środowisk wodno-błotnych; restytucji przyrodniczej obszarów zdegradowanych.
Zadania służące osiągnięciu celów przyjętych w Strategii zawarte zostały w Planie działań. Dla każdego zadania określone zostały sposoby jego wdrożenia oraz okres realizacji. Zadaniom tym nadano również priorytet w 3 stopniowej skali: zadanie obligatoryjne, postulowane oraz zalecane do wykonania. Ponadto wskazano podmioty odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych zadań.
Strategia ochrony obszarów wodno-błotnych w Polsce
W 2021 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska opracowany został projekt Strategii ochrony mokradeł w Polsce na lata 2022-2032. Przyjęto trzy główne cele Strategii: (1) Poprawa stanu różnorodności biologicznej torfowisk i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z torfowisk o 30%; (2) Poprawa stanu różnorodności biologicznej i wspieranie naturalnych procesów w ekosystemach wodnych oraz zwiększenie retencji wody na terenach nadrzecznych oraz (3) Podtrzymanie i wzmocnienie ochrony mokradeł w ramach sieci obszarów Ramsar w Polsce. W 2022 r. projekt Strategii znajduje się w konsultacjach wewnątrz- i zewnątrzresortowych prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Raporty krajowe z wdrażania Konwencji Ramsarskiej
Państwa-Strony Konwencji spotykają się co trzy lata na Konferencji Stron (Conference of the Contracting Parties), gdzie przedstawiane są informacje zawarte w raportach krajowych. Raport z wdrażania Konwencji Ramsarskiej służy monitoringowi postępów związanych z realizacją Konwencji oraz zawiera informacje na temat krajowych doświadczeń dotyczących jej wdrażania.
COP14 – Wuhan, Chiny/Genewa, Szwajcaria, 2022
COP13 - Dubai, Emiraty Arabskie, 2018
COP 12 - Punta del Estre, Urugwaj, 2015
COP 11 - Budapeszt, Rumunia, 2012