Działania ochronne w rezerwacie Uroczysko Wrzosy
Podkreślenia wymaga także bogactwo gatunkowe ptaków leśnych i wodno-błotnych. Stwierdzono tu gniazdowanie 89 gatunków ptaków - 35 gatunków ptaków uznanych za rzadkie, w tym 14 gatunków z załącznika I dyrektywy ptasiej, 7 gatunków z Polskiej czerwonej księgi zwierząt lub z Czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, 14 gatunków zagrożonych lub potencjalnie zagrożonych na Śląsku oraz 12 innych gatunków rzadkich w regionie. Ponadto rezerwat jest miejscem występowania 11 gatunków zwierząt z załącznika II dyrektywy siedliskowej i 10 gatunków zwierząt z załącznika IV dyrektywy siedliskowej.
Analiza stanu ekosystemów rezerwatu przeprowadzona w trakcie opracowywania planu ochrony wykazała, że główne zagrożenie dla zachowania walorów przyrodniczych stanowią niekorzystne zmiany warunków wodnych - za długie stagnowanie wody w danych latach, brak stagnowania w innych - zagrażające cennym siedliskom przyrodniczym oraz chronionym i rzadkim gatunkom roślin i zwierząt.
Należy zaznaczyć, że rezerwat przyrody Uroczysko Wrzosy zlokalizowany jest w granicach obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty - projektowanego specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 Dębniańskie Mokradła PLH020002 a wśród zagrożonych cennych siedlisk przyrodniczych znalazło się siedlisko będące przedmiotem ochrony tego obszaru Natura 2000 - łęg jesionowo-olszowy Circaeo-Alnetum.
W związku z powyższym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu zlecił opracowanie koncepcji poprawy stosunków wodnych w rezerwacie przyrody Uroczysko Wrzosy. Po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w czerwcu 2013 r. zawarta została umowa z wykonawcą na wykonanie ww. zadania. Zadanie nie ogranicza się tylko do rezerwatu lecz obejmuje także tereny sąsiadujące, położone w granicach obszaru Natura 2000 Dębniańskie Mokradła.
Zadanie zostało dofinansowane w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu a przewidywany termin jego zakończenia to październik 2014 r.
Koncepcja, zawierająca m.in. dokładny opis rodzaju działań wraz z ich lokalizacją i zakresem, parametry poszczególnych urządzeń hydrotechnicznych oraz wielkość i zakres prac, będzie materiałem wyjściowym do przeprowadzania dalszych działań zmierzających do przywrócenie właściwych stosunków wodnych tego rejonu.
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ we Wrocławiu