Chrońmy Bałtyk
22 marca w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim jest obchodzony Dzień Ochrony Bałtyku. Został on ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 r. jako element Światowego Dnia Wody, także obchodzonego 22 marca.
Światowy Dzień Ochrony Bałtyku ma na celu zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na konieczność podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy stanu Morza Bałtyckiego. Bałtyk jest morzem płytkim, śródlądowym i prawie zamkniętym, w którym całkowita wymiana wód zajmuje aż 30 lat. Z tych powodów jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Wszystkie nieoczyszczone ścieki, które spływają do Bałtyku z dziewięciu krajów leżących w jego zlewni zostają w nim na lata.
Zanieczyszczenie to jednak nie jedyny problem Morza Bałtyckiego. Ze względu na jego położenie i nadmierną eksploatację ze strony człowieka staje się ono coraz bardziej zatłoczone. Oprócz gospodarki komunalnej zagrożenie dla wód Bałtyku stanowią m.in. energetyka wiatrowa, transport morski, turystyka i rekreacja, rolnictwo czy rybołówstwo. Naukowcy obserwują zjawisko tzw. przełowienia - ryb łowi się tak dużo, że niemożliwa jest odbudowa ich populacji. Ponadto wiele gatunków ryb zagrożonych jest wyginięciem.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska Morza Bałtyckiego jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz eksploatacji jego zasobów, np. poprzez ograniczenie zużycia sztucznych nawozów w rolnictwie oraz skuteczniejsze oczyszczanie ścieków. Warto mieć na uwadze, że praktycznie cały obszar Polski znajduje się w zlewni Bałtyku, więc wszyscy mamy wpływ na to, co do niego wpływa.
Komisja Helsińska (HELCOM) jest organem wykonawczym Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego zawartej w Helsinkach 22 marca 1974 r. (weszła w życie 3 maja 1980 r.). 9 kwietnia 1992 r. podpisano nową konwencję o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, która została ratyfikowana przez Polskę 8 października 1999 r. (weszła w życie 17 stycznia 2000 r.).
Głównym celem Komisji Helsińskiej jest ochrona środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami na bazie międzyrządowej współpracy pomiędzy Danią, Estonią, Finlandią, Litwą Łotwą, Polską, Niemcami, Rosją, Szwecją i Unią Europejską. Eksperci Komisji Helsińskiej pozyskują informacje i tworzą bazy danych o stanie środowiska oraz zanieczyszczeniach trafiających do Morza Bałtyckiego. Na podstawie zebranych informacji wypracowywane są zalecenia dla państw członkowskich.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.helcom.fi.
Fot.: istockphoto.com/mije_shots