III edycja Nagrody Krajobrazowej Rady Europy
W III edycji wzięło udział 18 państw będących Stronami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Decyzją Komitetu Ministrów Rady Europy Nagrodę Krajobrazową Rady Europy otrzymał polski projekt Zachowanie wartości krajobrazowych i ekologicznych doliny nizinnej rzeki Szprotawa - użytek ekologiczny Przemkowskie Bagno - Przemkowski Park Krajobrazowy. Projekt zrealizował Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.
Projekt realizowany na obszarze Przemkowskiego Parku Krajobrazowego obejmował działania z zakresu czynnej ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Dzięki tym działaniom kształtowany i zachowywany jest krajobraz doliny nizinnej rzeki Szprotawy wraz z obszarami wodnymi i wodno-błotnymi w zlewni rzeki Bóbr.
W ramach projektu, realizowane są programy rolnośrodowiskowe oraz działania z zakresu ochrony czynnej, prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży Dolnego Śląska z zakresu ochrony przyrody. W ramach projektu podjęto również działania mające na celu aktywizację mniejszości etnicznej Romów w Przemkowie, których celem jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu.
Ponadto specjalne wyróżnienia otrzymały następujące projekty:
- włoski projekt realizowany na obszarze Alto Belice Corleone, który został skonfiskowany od organizacji mafijnych i miał na celu odnowę tego regionu wraz ze wzmocnieniem tożsamości społeczeństwa, jego niezależności oraz poprawę sytuacji ekonomicznej. Projekt ten został wyróżniony z uwagi na specjalne działania w zakresie wzmacniania demokracji.
- litewski projekt: U-parks. U-turn we love, realizowany na obszarze miejskim Utena, który został wyróżniony z uwagi na kształtowanie krajobrazu miejskiego jako wspólnej przestrzeni życia ludzi.
- serbski project: The Gate of Gornje Podunavlje realizowany przez organizację pozarządową, który miał na celu zrównoważony rozwój obszaru rolniczo-turystycznego oraz zaangażowanie lokalnej społeczności w kształtowanie i ochronę krajobrazu.