Kolejny stołeczny rezerwat udostępniony społeczeństwu
Na terenie warszawskiego rezerwatu przyrody Kawęczyn został wyznaczony szlak dopuszczony do ruchu pieszego i rowerowego. Zarządzenie w tej sprawie podpisał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie. Szlak powstał po konsultacji z zarządzającym rezerwatem czyli Nadleśnictwem Drewnica.
Szlak został wyznaczony po istniejącej drodze, wytyczonej na długo przed utworzeniem na tym terenie obszaru objętego ochroną. Droga zlokalizowana jest w ciągu trasy komunikacyjnej, która jest łącznikiem z siecią szlaków turystycznych położonych poza granicami rezerwatu. Udostepnienie rezerwatu nie wiąże się z koniecznością ingerencji w cel ochrony, a jest usankcjonowaniem funkcjonującego od bardzo wielu lat sposobu zagospodarowania tego terenu.
Rezerwat przyrody Kawęczyn został utworzony w 1998 r. na mocy rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, które w 2014 r. zostało zastąpione zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, wydanym w ramach nowelizacji. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych ciepłolubnych gatunków roślin naczyniowych i ich stanowisk. Rezerwat przyrody Kawęczyn jest szczególnie interesujący pod względem florystycznym. Do najciekawszych jego elementów można zaliczyć liczne stanowiska roślin ciepłolubnych występujących na siedlisku lasu mieszanego świeżego. W rezerwacie stwierdzono występowanie około 150 gatunków roślin naczyniowych, w tym 31 drzew i krzewów. Porastające rezerwat drzewostany w znacznej części są powojennymi zalesieniami nieużytków i gruntów porolnych, więc są dobrym miejscem do obserwacji procesów siedliskotwórczych.