Kolejny warszawski rezerwat przyrody udostępniony społeczeństwu
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie podpisał zarządzenie, na mocy którego na terenie rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska zostały udostępnione szlaki do ruchu pieszego. W celu maksymalnego zabezpieczenia walorów przyrodniczych tego obszaru, szlaki poprowadzono po istniejących drogach, wytyczonych na długo przed ustanowieniem rezerwatu. W sumie udostępniono około 4 km szlaków, a ich przebieg można prześledzić na załączonej mapie.
Rezerwat przyrody Olszynka Grochowska został powołany w 1983 r. Główną przesłanką do objęcia tego terenu ochroną były walory przyrodnicze i pamięć o wydarzeniach historycznych, które rozegrały się na tym obszarze. Jako cel ochrony wskazano zachowanie ze względów historycznych, krajobrazowych i społecznych fragmentu lasu rosnącego na obszarze pola bitwy pod Grochowem w roku 1831. Obecnie pole jednej z największych bitew powstania listopadowego, do której doszło w lutym 1831 r., porastają drzewostany, w składzie których dominują brzozy. Wydarzenia, które miały tu miejsce blisko 200 lat temu, zostały upamiętnione pomnikiem, a obszar obecnego rezerwatu stał się licznie odwiedzanym przez społeczeństwo miejscem pamięci narodowej.
Udostępnienie społeczeństwu rezerwatu Olszynka Grochowska przybliży pełnioną przez niego funkcję i cel, dla którego został ustanowiony. Priorytetem jest zachowanie, w jak najmniej zmienionym stanie, miejsca, w którym rozgrywały się istotne dla historii Polski wydarzenia oraz ochrona obszaru charakteryzującego się cennymi walorami przyrodniczymi.
Fot.: Autor: Dariusz Kowalczyk (Praca własna) [CC BY-SA 4.0], Wikimedia Commons