Podsumowanie monitoringu lubuskich rybołowów
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, zakończyła II etap monitoringu rybołowa na terenie województwa lubuskiego. Uzyskane dane potwierdzają jednak niewielki wzrost populacji lęgowej w odniesieniu do wyników z ubiegłego, 2015 r.
Monitoring rybołowa na Ziemi Lubuskiej prowadzony jest przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, przy wsparciu ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów oraz leśników. W ramach monitoringu kontrolowane są wszystkie znane i potencjalne stanowiska lęgowe rybołowów gniazdujących na słupach energetycznych w regionie, a także ponad 40 sztucznych platform gniazdowych wybudowanych na drzewach.
Uzyskane wyniki w 2016 r. potwierdziły jednak niewielki wzrost populacji lęgowej rybołowa w województwie w odniesieniu do ubiegłego, 2015 r. Obecnie w regionie gniazdują 3 pary lęgowe, a na 2 kolejnych stanowiskach potwierdzono zajęte gniazda przez pojedyncze ptaki.
W 2016 r. sukces lęgowy osiągnięty przez całą populacje w regionie, to zaledwie 3 młode odchowane przez 1 parę ptaków na słupie energetycznym. W pozostałych przypadkach, ptaki nie przystąpiły do lęgów lub utraciły je z nie do końca ustalonych przyczyn.
W związku z powyższym, sytuacja rybołowa w województwie lubuskim, jest nadal bardzo trudna, a sam gatunek wciąż balansuje na granicy całkowitego wymarcia w regionie. Wyraźnie widoczny jest proces zaniku stanowisk lęgowych na północy województwa, gdzie rybołów w 2016 r. opuścił takie ostoje jak Puszcza Notecka, Puszcza Drawska czy tereny Nadleśnictwa Międzyrzecz.
Rozmieszczenie stanowisk lęgowych rybołowa w województwie lubuskim w 2016 r.
![]() | kliknij, aby powiększyć mapę |
Mapa prezentująca rozmieszczenie stanowisk lęgowych rybołowa w województwie lubuskim w 2016 roku. Obecność jednego terytorialnego ptaka stwierdzono w okolicach miejscowości Lubniewice i Cybinka, a obecność jednej pary stwierdzono na północny-zachód od miejscowości Gubin, w okolicach miejscowości Brody oraz na północ od miejscowości Tuplice.
Fot.: Michał Bielewicz