Monitoring lubuskich rybołowów
Monitoring rybołowa w województwie lubuskim ma charakter cenzusu i prowadzony jest przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, przy wsparciu ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów oraz administracji Lasów Państwowych. W ramach monitoringu kontrolowane są wszystkie znane i potencjalne stanowiska lęgowe rybołowów gniazdujących na słupach energetycznych, a także około 50 sztucznych platform gniazdowych wybudowanych na drzewach.
Uzyskane w roku 2017 wyniki potwierdzają wzrost liczebności rybołowa. Obecność ptaków wykazano na 9 stanowiskach, w tym na 6 potwierdzono zajęcie gniazda przez parę ptaków, a na 3 kolejnych pojedyncze terytorialne osobniki. Łącznie w 2017 r. liczba gniazdujących rybołowów w województwie lubuskim wzrosła o 3 pary, w porównaniu do roku 2016 - dane za 2016.
Niestety odnotowany wzrost par lęgowych nie przełożył się bezpośrednio na znaczącą poprawę sukcesu lęgowego populacji w regionie. Skuteczne lęgi zarejestrowano zaledwie u 2 par ptaków, które łącznie odchowały 5 młodych. W pozostałych przypadkach, ptaki nie przystąpiły do lęgów lub utraciły je z nie do końca ustalonych przyczyn.
Rok 2017 jest również rokiem przełomowym, bowiem po raz pierwszy w Polsce potwierdzono lęg rybołowa w sztucznej platformie gniazdowej umieszczonej na słupie linii przesyłowej wysokiego napięcia w specjalnie wybranym miejscu, gdzie dotąd rybołów jako gatunek lęgowy nie występował. Sukces ten jest efektem strategii ochrony rybołowa w województwie lubuskim, wdrażanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z firmą ENEA Operator Sp. z o.o.
Rozmieszczenie stanowisk lęgowych rybołowa w województwie lubuskim w 2017 r. (mapa, kolor czerwony - para lęgowa, kolor żółty - pojedynczy terytorialny ptak)
Zmiany liczebności rybołowa w województwie lubuskim w latach 2011-2017 (wykres)
Fot.: Michał Bielewicz