O las trzeba dbać wspólnie
O las trzeba dbać wspólnie - to przesłanie towarzyszyło obradom Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Knyszyńska, które odbyło się w 26 października 2016 r. w Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Czarna Białostocka.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób: członkowie Rady, przedstawiciele środowisk naukowych,oświatowych, władz samorządowych, organizacji ekologicznych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz nadleśniczowie i pracownicy nadleśnictw z Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Knyszyńska. Obradom przewodniczył prof. dr hab. Andrzej Grzywacz oraz Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Gołembiewski.
Pierwszą część spotkania poświęcono tematyce zagospodarowania Puszczy Knyszyńskiej po huraganie, który dokonał znacznych zniszczeń na przełomie maja i czerwca br. Obecny stan sanitarny i dalsze plany usuwania skutków katastrofy, wyczerpująco omówili Nadleśniczowie Nadleśnictw: Dojlidy, Supraśl i Żednia. W planach uwzględniono ważna rolę odnowień naturalnych na tym terenie. Plany działań w zakresie odnowień, w tym: wyboru metod, przygotowania gleby i zabezpieczenia bazy nasiennej – przedstawił dr Robert Cierech, naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Szczególną uwagę poświęcono problematyce związanej z obecnością żubrów na tych terenach. Zamierzenia dotyczące zarządzania populacją żubrów w Puszczy Knyszyńskiej zaprezentowała prof. dr hab. Wanda Olech, a o postępach realizacji i obciążeń finansowych projektu budowy zagrody pokazowej w Kopnej Górze - opowiedział Bogdan Kolenda, nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl. W Puszczy jest już ponad 130 żubrów – obecność tak licznego stada to nie tylko atrakcja turystyczna i przyrodnicza, ale i problemy. Burzliwą dyskusję wśród uczestników wywołał temat szkód wyrządzonych przez żubry w uprawach rolnych oraz procedury prawne dt. odszkodowań z tego tytułu.
Puszcza Knyszyńska to atrakcja turystyczna naszego regionu. Nowe przedsięwzięcia na rzecz wzbogacenia infrastruktury turystycznej, m.in. odtworzenia kolejki wąskotorowej - przedstawił Andrzej Stobiński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Las pełni wiele funkcji, nie tylko przyrodniczą czy gospodarczą, a także rekreacyjną i turystyczną- powiedział w podsumowaniu spotkania prof. Andrzej Grzywacz - w tym kontekście, by osiągnąć kompromis pomiędzy gospodarką leśną i ochroną przyrody, niezbędna jest współpraca merytoryczna i finansowa leśników oraz samorządu lokalnego i innych podmiotów wspierających.
Inicjatorem spotkania był Wydział Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.