O rezerwacie przyrody Jedlnia
Rezerwat przyrody Jedlnia to rezerwat leśny, położony po obu stronach szosy relacji Radom – Kozienice w granicach administracyjnych gminy Jedlnia-Letnisko i w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Rezerwat utworzono w 1982 r. w celu zachowania fragmentu naturalnego starodrzewu dębowo-sosnowego Puszczy Kozienickiej.
O wartości rezerwatu stanowią osiągające wiek 200 lat drzewostany pochodzenia naturalnego, w składzie których dominuje sosna pospolita, dąb bezszypułkowy oraz dąb szypułkowy z domieszką brzozy brodawkowatej, jodły i grabu pospolitego. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, na dużej powierzchni rezerwatu występuje podrost pochodzenia naturalnego ( sosna pospolita, dąb szypułkowy i jodła pospolita). Jednak największą wartość stanowią sosny pospolite osiągające wysokość 30 metrów i średnicę pnia 100 cm (mierzoną na wysokości 130 cm). Są one pięknie ukształtowane, a poza rezerwatem rzadko osiągają takie rozmiary. W bogatym runie występują rośliny chronione, takie jak storczyk – buławnik czerwony i lilia złotogłów.
Rezerwat przyrody Jedlnia jest częścią Puszczy Kozienickiej, na terenie której wielokrotnie toczyły się walki podczas rozbiorów Polski, powstań narodowych, I i II wojny światowej. Puszcza dawała schronienie partyzantom i zbrojnym oddziałom walczącym o niepodległość naszego kraju. Okrucieństwa wojen nie oszczędziły także miejscowej ludności. Na terenie rezerwatu Jedlnia znajdują się zbiorowe mogiły 850 osób zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta.
Powierzchnia rezerwatu wynosi 86,88 ha. Grunty wchodzące w jego skład stanowią własność Skarbu Państwa i znajdują się w zarządzie Nadleśnictwa Radom. Na terenie rezerwatu dopuszczony jest ruch pieszy po wyznaczonym szlaku.
Fot.: Robert Małysa