O rezerwacie przyrody Sadkowice
Rezerwat przyrody Sadkowice jest rezerwatem florystycznym. Znajduje się w południowej części Mazowsza, w granicach administracyjnych gminy Solec nad Wisłą, na gruntach wsi Sadkowice, od której przyjął nazwę. Utworzony został w 1977 r. Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jest to najmniejszy rezerwat przyrody w województwie mazowieckim i jeden z najmniejszych w Polsce - jego powierzchnia wynosi 0,9 ha.
Rezerwat utworzono w celu ochrony i zachowania unikatowego stanowiska roślinności stepowej. Obejmuje on granicami mały wąwóz zbudowany z margli kredowych otwierający się ku dolinie Wisły. Z górnego krańca wąwozu roztacza się piękny widok na dolinę królowej polskich rzek. Nasłonecznione zbocza wąwozu porasta roślinność kserotermiczna. Odnaleźć tu można rośliny objęte ochroną gatunkową, takie jak: dzwonek syberyjski, len złocisty, zawilec wielkokwiatowy, aster gawędka, powojnik pstry, wisienka stepowa czy kalina koralowa.
Zagrożeniem dla rosnącej w rezerwacie Sadkowice roślinności kserotermicznej jest zacienienie zboczy wąwozu, szczególnie przez rosnące w jego górnej części topole. W ramach ustanowionych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody Sadkowice w minionych latach podejmowane były działania mające na celu polepszenie warunków nasłonecznienia zacienionych muraw kserotermicznych.
Fot.: Michał Latos