Ochrona czynna w wybranych rezerwatach przyrody na Dolnym Śląsku
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu rozpoczyna realizację projektu „Ochrona czynna w wybranych rezerwatach przyrody na Dolnym Śląsku”. W jego ramach planowane jest:
- wykoszenie łąki oraz usunięcie rosnącego na łące nalotu drzew i krzewów w rezerwacie przyrody „Krokusy w Górzyńcu”,
- wymiana istniejącego ogrodzenia faszynowego wokół łąki oraz naprawa i konserwacja drewnianego podestu widokowego w rezerwacie przyrody „Krokusy w Górzyńcu”,
- wybudowanie dwóch barier uniemożliwiających wejście na zlikwidowany szlak turystyczny wiodący przez szczyt Góry Raduni w rezerwacie przyrody „Góra Radunia”,
- wykonanie siedlisk zastępczych dla płazów w sąsiedztwie drogi Borowinowej w rezerwacie przyrody „Torfowiska Doliny Izery”.
Głównym celem projektu jest:
- zatrzymanie niekorzystnych zmian w środowisku przyrodniczym wymienionych rezerwatów przyrody wynikających z presji turystycznej,
- zachowanie stanowiska szafrana Crocus L. w rezerwacie przyrody „Krokusy w Górzyńcu”,
- ochrona cennej murawy kserotermicznej - w rezerwacie przyrody „Góra Radunia”,
- stworzenie odpowiedniego środowiska dla rozwoju płazów w rezerwacie przyrody „Torfowiska Doliny Izery”,
- kształtowanie pozytywnych postaw człowieka względem przyrody poprzez umożliwienie w rezerwatach przyrody „Krokusy w Górzyńcu” i „Góra Radunia” ukierunkowanego ruchu turystycznego, pozwalającego na uprawianie turystyki aktywnej z poszanowaniem środowiska przyrodniczego.
Działania te są efektem umowy o dofinansowanie projektu nr RPDS.04.04.01-02-0008/16-00 „Ochrona czynna w wybranych rezerwatach przyrody na Dolnym Śląsku” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej nr 4 „Środowisko i zasoby” Działania nr 4.4 „Ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych”. Została ona podpisana 18 sierpnia 2017 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Informacje na temat realizacji projektu zamieszczane będą w serwisie internetowym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Fot.: I. Litwicka