Projekt LIFEscape
Celem projektu LIFEscape jest ochrona cennych cech krajobrazu zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, tj. poprzez aktywizację społeczności lokalnych. Naszymi partnerami są parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, parki narodowe w Polsce, na Litwie, w Szwecji i w Danii. Każdy z krajów jest na innym poziomie wdrażania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Z tego powodu profesjonalna wymiana i ponadgraniczna współpraca krajów partnerskich jest wskazana dla przenoszenia i adaptowania dobrych praktyk z kraju do kraju. W ten sposób zaczną być generowane oddolne inicjatywy, które mogą przyczynić się do zmiany ustawodawstwa w danym kraju.
Projekt ten o łącznym budżecie 1,4 mln euro będzie realizowany do października 2013r. Jest on dofinansowany z Programu Południowego Bałtyku (South Baltic Programme ).
Więcej informacji na stronie projektu www.lifescape.eu
Z doświadczeń zachodnioeuropejskich wiadomo że podstawą dla skutecznej ochrony krajobrazu jest uczestnictwo społeczne. W ramach projektu LIFEscape wszyscy użytkownicy przestrzeni danego obszaru: właściciele ziemscy, instytucje publiczne, przedsiębiorcy, deweloperzy, organizacje pozarządowe i młodzi ludzie zostaną aktywnie włączeni w proces bieżącego planowania przestrzennego swojej gminy. Stopniowo będzie się zwiększać ich świadomość problemów krajobrazowych i zrozumienie dla podejmowanych działań, co wpłynie korzystnie na efektywność ochrony krajobrazu.
Projekt LIFEscape ma wydźwięk zdecydowanie praktyczny. Z tego powodu wybrane zostały cztery obszary pilotażowe, gdzie znajdą zastosowanie wypracowane w projekcie metody.
Partnerzy projektu przy udziale specjalistów oraz społeczności lokalnych (Lokalne Grupy Działania) będą współpracowali na rzecz rozwiązania konkretnych problemów krajobrazowych.
Główne wyniki projektu:
- Podręcznik narzędzi i metod planowania krajobrazu, opierający się na postulatach Europejskiej Konwencji Krajobrazowej jak również międzynarodowych przykładach dobrych praktyk. Znajdą się tam nowoczesne narzędzia wizualizacji przestrzennej oraz metody współpracy z użytkownikami społecznymi.
- Nowe lub zaktualizowane lokalne plany zagospodarowania przestrzennego lub strategie zarządzania uwzględniające wartości krajobrazu.
- Intensywna kampania podnosząca świadomość problematyki i wartości krajobrazu. Jej elementami będą: transmisje w mediach, działania ukierunkowane na dzieci i młodzież, wizyty studyjne na obszarach pilotażowych w krajach partnerskich,
- wydarzenia społeczne takie jak: plenery malarsko-fotograficzne,
- strona internetowa projektu.
- Południowobałtyckie Forum Krajobrazowe - platforma służąca międzynarodowej współpracy i wymianie pomysłów.
- Zalecenia legislacyjne będą wnoszone do ministerstw odpowiadających za planowanie przestrzenne i ochronę środowiska w poszczególnych krajach.
Partnerzy projektu:
- Lider : Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
- Gmina Tolkmicko
- Park narodowy Dolnej Żmudzi, Litwa
- Uniwerytet w Kłajpedzie. Litwa
- Miasto Lund, Szwecja
- Gmina Sjøbo, Szwecja
- Uniwersytet Linneusza w Kalmarze, Szwecja
- Gmina Slagelse, Dania
Organizacje zrzeszone:
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ)
- Association of Lithuanian state parks and reserves
- Lithuanian Ministry of Environment
- Swedish Heritage Board
- Swedish Forest Agency
- Skåne County Administrative Board
- European Network for Implementation of Landscape Convention (RECEP-ENELC)
- VASAB 2010
Katarzyna Fidler
kf@eu-projects.pl