Zadania ochronne w rezerwacie przyrody Bagno Chłopiny
Dogodne warunki pogodowe w I kwartale br. umożliwiły zrealizowanie zadania ochronnego na terenie rezerwatu przyrody Bagno Chłopiny, którego wykonanie wymagało utrzymywania się przynajmniej przez kilka dni ujemnych temperatur. Zakres prac obejmował usunięcie podrostu i nalotów drzew i krzewów z kopuły torfowiska oraz podrostu i nalotów o charakterze drzewostanu z obrzeży misy pojeziernej wraz z wyniesieniem poza obszar torfowiska pozyskanej biomasy. Tegoroczne prace kończyły cykl działań związanych z eliminowaniem zagrożenia związanego z zarastaniem kopuły torfowiska. Był to już trzeci etap prac zmierzających do realizacji tego celu.
Usunięcie nalotów drzew i krzewów z kopuły torfowiska oraz stopniowa eliminacja drzewostanów w jego najbliższym sąsiedztwie była konieczna w procesie przywrócenia naturalnych zjawisk torfotwórczych w rezerwacie.
Rezerwat Bagno Chłopiny utworzono w 1963 r. na młodym torfowisku pojeziernym z roślinnością glacjalną. Wokół szczątkowego fragmentu lustra wody zarastającego jeziorka rozprzestrzenia się wąski pas zbiorowisk otwartych. Na południu torfowisko porośnięte jest dość gęsto olszą czarną sosną i brzozą. Torfowiska często są ostatnimi naturalnymi ekosystemami występowania rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Z reliktów glacjalnych na terenie rezerwatu występuje gwiazdnica grubolistna, turzyca strunowa i skalnica torfowiskowa.
Ww. działanie ochronne zostało zrealizowane przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach zadania „Zapewnienie skutecznej ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej”.
Fot.: Firma Drew-Kos Dariusz Różycki