Puszczyk mszarny ponownie lęgowy w Polsce
Puszczyk mszarny Strix nebulosa to ptak ze strefy borealnej, którego najbliższe stałe lęgowiska znajdują się na białoruskim i ukraińskim Polesiu. Są one jednak oddalone o kilkaset kilometrów na południe od głównego zasięgu bytowania, który rozciąga się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego.
Po raz pierwszy lęgi tej niezwykle rzadko pojawiającej się w Polsce sowy stwierdzono w 2010 r. Do lęgów podeszły wówczas 2 pary, które wychowały 3 młode. Po roku przerwy, spowodowanej niską liczebnością gryzoni, służących sowom jako źródło pokarmu, puszczyki mszarne ponownie zagnieździły się na terenie Polski, tym razem w większej liczbie. Naukowcy z Grupy Badawczej Sobibór szacują, że gniazda puszczyków mszarnych opuściło w tym roku 7-14 piskląt. Pozwala to żywić nadzieję, że ptaki te dołączą na stałe do awifauny lęgowej kraju.
Puszczyk mszarny Strix nebulosa jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. Nr 237, poz. 1419 ). Oznacza to, iż bezwzględnym zakazem objęte jest m. in. niszczenie jego jaj, gniazd i siedlisk, chwytanie osobników, a także płoszenie i niepokojenie tych zwierząt.