Rezerwat Sikórz udostępniony społeczeństwu
2 sierpnia 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie podpisał zarządzenie, na mocy którego na terenie rezerwatu przyrody Sikórz zostały udostępnione szlaki do ruchu pieszego. Udostępnienie rezerwatu społeczeństwu umożliwi zainteresowanym poznanie wartości przyrodniczych tego miejsca i skorzystanie z jego walorów, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i edukacyjno-poznawczych.
Rezerwat przyrody Sikórz został utworzony w 1980 r. w celu zachowania malowniczego odcinka rzeki Skrwy oraz nadbrzeżnych zbiorowisk łęgowych i grądowych o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami oraz stanowiskami roślin chronionych. Oś rezerwatu stanowi rzeka Skrwa Prawa, która zachowała naturalny charakter, przejawiający się w licznych, malowniczych meandrach. Krajobraz tego miejsca tworzy urozmaicona rzeźba terenu, w której dominują pagórki porozdzielane rynnowatymi obniżeniami oraz dolina rzeki wraz z nadbrzeżnymi zbiorowiskami łęgowymi i grądowymi. W granicach rezerwatu Sikórz stwierdzono występowanie ponad 300 gatunków roślin, wśród których można obserwować m.in. wawrzynka wilczełyko, śnieżyczkę przebiśnieg czy też lilię złotogłów.
Obszar rezerwatu ze względu na wysokie walory przyrodnicze został objęty ochroną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Przedmiotami ochrony w obszarze Natura 2000 Sikórz PLH140012 są dobrze zachowane siedliska grądowe - grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny oraz łęgowe - łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe.