Działania ochronne w rezerwacie Modrzewina
W 2017 r. w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie a Nadleśniczym Nadleśnictwa Grójec na terenie rezerwatu przyrody Modrzewina wykonano działania ochronne. Przeprowadzone prace polegały na usunięciu gatunków obcych, w szczególności dębu czerwonego i rozluźnieniu drzewostanu wraz z pozostawieniem części biomasy do naturalnego rozkładu. Zadania zostały ukierunkowane na zachowanie celu ochrony rezerwatu, którym jest modrzew europejski (podgatunek modrzew polski).
Zrealizowane prace przeprowadzone zostały w oparciu o zapisy planu ochrony rezerwatu Modrzewina. Do zagrożeń zdiagnozowanych w tym planie należą m.in.:
- ekspansja gatunków obcych ekologicznie i geograficznie (dębu czerwonego, robinii akacjowej, czeremchy amerykańskiej, klonu jesionolistnego, buka),
- nadmierne przegęszczenie drzewostanów,
- zakłócona struktura przestrzenna i różnorodność gatunkowa drzewostanów,
- deficyt martwego drewna, które stanowi ważny element zachowania bioróżnorodności.
Rezerwat przyrody Modrzewina to rezerwat leśny o powierzchni 332,15 ha. Położony jest na terenie leśnictwa Modrzewina, Nadleśnictwa Grójec, w gminie Belsk Duży. Powołany został w 1959 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie na Wysoczyźnie Rawskiej najbardziej wysuniętego na północ stanowiska modrzewia polskiego Larix polonica Rac. Niektóre okazy tego gatunku osiągają w rezerwacie wysokość 40 m i wiek ponad 100 lat.
Działania ochronne będą kontynuowane zgodnie z zapisami planu ochrony w nadchodzących latach.
Fot.: Mieczysław Kurowski