Spacer krajobrazowy w rezerwacie przyrody Ptasi Raj
17 października 2017 r. w rezerwacie przyrody Ptasi Raj odbyły się warsztaty terenowe, które zorganizowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Spotkanie odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu w ramach warsztatów organizowanych przez Politechnikę Gdańską na temat adaptacji miast do zmian klimatycznych i monitoringu środowiskowego.
Uczelnia zaprosiła grupę studentów polskich i holenderskich do odwiedzenia rezerwatu i poznania głównych rzek europejskich, w tym Wisły. Na tej postawie mogą oni opracować m.in. monitoring środowiskowy, a także zająć się planowaniem rozwoju zurbanizowanych terenów sąsiednich w kontekście zagrożeń terenów podlegających ochronie.
Uczestnicy warsztatów terenowych zapoznali się z walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi rezerwatu Ptasi Raj, historią powstania Mierzei Messyńskiej i działalnością wód Wisły. Przedstawiono im także wpływ rozwoju aglomeracji miejskiej na rezerwat przyrody. Efektem spotkania będzie opracowanie przez studentów strategii adaptacji do zmian klimatycznych delty Wisły w obszarze Gdańska, między Martwą Wisłą i linią brzegową Zatoki Gdańskiej.
Poruszanie się uczestników warsztatów w rezerwacie, poza wyznaczonymi szlakami, odbyło się zgodnie z warunkami decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu zaplanowano rozpowszechnienie idei organizowania ogólnopolskich spacerów krajobrazowych w celu przekazania uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na kształt krajobrazu, funkcji jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.
W województwie pomorskim odbyły się spacery:
- 7 października 2017 r. spacer edukacyjny wybrzeżem klifowym, zorganizowany przez Nadmorski Park Krajobrazowy
- 7 października 2017 r. Rowerem przez Kaszuby zorganizowany przez Kaszubski Park Krajobrazowy.
Planowanych jest jeszcze 6 spacerów: Tajemnice Lasów Mirachowskich (18 października 2017 r.), Polodowcowy krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (20 października 2017 r.), Ochrona przyrody i krajobrazu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w strefie styku Parku i Aglomeracji Trójmiejskiej (20 października 2017 r.), Krajobrazy Mierzei i Żuław Wiślanych klejnotem północnej Polski (20 października 2017 r.), Spacer Zaborski (21 października 2017 r.), Krajobraz okolic Krzyni - dzieło natury i rąk ludzkich (21 października 2017 r.).
-----------
Spacery krajobrazowe organizowane są w całym kraju w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, święta zainicjowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.
Informacje na temat poszczególnych spacerów krajobrazowych, zawierające temat spaceru, termin, miejsce zbiórki i program zostały zamieszczone w Geoserwisie - portalu mapowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Więcej informacji o Dniu Krajobrazu i Spacerach krajobrazowych