Światowy Dzień Mokradeł 2023 - Pakt dla mokradeł
W ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Ochrony Mokradeł zorganizowały cykl wydarzeń poświęconych ochronie i odtwarzaniu obszarów podmokłych, w tym szczególnie torfowisk.
W sobotę 4 lutego około 300 osób wzięło udział w spacerach prowadzonych przez pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego, którzy przybliżali funkcjonowanie mokradeł i prezentowali działania ochronne podejmowane przez Park. W niedzielę 5 lutego na Wydziale Biologii UW odbył się dzień otwarty dla wszystkich sympatyków mokradeł. Na Bazarze Idei Bagiennych swoje stoisko prezentował Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej. Natomiast 6 i 7 lutego w konferencji naukowej wzięło udział ok. 350 uczestników: naukowców, przyrodników, przedstawicieli administracji rządowej i służby ochrony przyrody oraz rolników, którzy dyskutowali nad obecnym stanem zachowania obszarów mokradłowych oraz możliwościami ich poprawy. Na zakończenie konferencji przyjęto deklarację współpracy. W przerwach pomiędzy wykładami prezentowany był film przyrodniczy „Narew – od źródeł do ujścia” dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=9LLmnl-UcdI
Hasło Światowego Dnia Mokradeł 2023 r. brzmi: „Już czas na przywrócenie mokradeł”. W 52. rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwanej Konwencją Ramsarską, Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej zachęca do podejmowania działań na rzecz ich ochrony. Tereny podmokłe pełnią niezwykle istotne funkcje nie tylko dla przyrody, ale także dla ludzi: filtrują i magazynują wodę, łagodzą skutki powodzi i suszy, są siedliskiem życia dla 40% gatunków roślin i zwierząt, a zatrzymując węgiel organiczny w glebie przyczyniają się do ochrony klimatu.
Materiały promujące Światowy Dzień Mokradeł dostępne są pod adresem: http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/publikacje-i-materialy-promocyjne.
Szczegóły obchodów Światowego Dnia Mokradeł znajdują się na stronie https://pakt.bagna.pl/.