O gatunkach chronionych występujących w Warszawie
27 października 2016 r. przedstawiciele Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadzili szkolenie skierowane do pracowników stołecznych urzędów dzielnic. Spotkanie, zorganizowane we współpracy z Biurem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, odbyło się w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji zaprezentowali najczęściej występujące w Warszawie objęte ochroną gatunki zwierząt, roślin i grzybów oraz przepisy prawne mające zastosowanie m.in. w przypadku usuwania drzew.
W ramach pierwszej prezentacji Ochrona gatunkowa ptaków w kontekście wydawania zezwoleń na usuwanie drzew Edyta Balcerzak omówiła kluczowe uwarunkowania prawne dotyczące ochrony gatunkowej ptaków i przybliżyła tryb postępowania w sprawie uzyskania decyzji zezwalającej na odstępstwo od zakazów obowiązujących wobec gatunków chronionych.
Marcin Tylutki omówił najczęściej spotykane na terenie Warszawy chronione gatunki zwierząt, roślin i grzybów. Wskazał najbardziej typowe miejsca ich występowania oraz zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z realizacji określonych rodzajów przedsięwzięć, nie tylko tych związanych z usuwaniem drzew, ale także np. termomodernizacją budynków lub rewitalizacją zbiorników wodnych.
Na zakończenie dr Adam Dmoch przedstawił najliczniej występujące w Warszawie gatunki ptaków, prezentując podstawowe informacje dotyczące liczebności, preferowanych siedlisk, terminów gniazdowania i wyprowadzania lęgów. Wskazał także wybrane cechy przedstawionych gatunków umożliwiające ich rozpoznawanie.
Prowadzący szkolenie w swoich wystąpieniach podkreślili, że podejmowanie działań na styku realizacji wielu inwestycji oraz ochrony przyrody wymaga przeprowadzania wizji w terenie, wykluczenia bądź potwierdzenia obecności gatunków objętych ochroną, co w wielu przypadkach nie jest możliwe bez wiedzy eksperckiej. Jedynie w oparciu o rzetelne informacje dotyczące stanu faktycznego, po indywidualnej analizie konkretnego przypadku, można rozstrzygnąć postępowanie w sprawie decyzji derogacyjnej, zezwalającej na wykonanie czynności podlegających zakazom w stosunku do gatunków objętych ochroną.
Fot.: Agata Antonowicz