Szlaki piesze w rezerwacie Puszcza Mariańska
W lipcu 2016 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie podpisał zarządzenie, na mocy którego na terenie rezerwatu przyrody Puszcza Mariańska zostały udostępnione szlaki do ruchu pieszego. W celu maksymalnego zabezpieczenia walorów przyrodniczych tego obszaru, szlaki poprowadzono po istniejących drogach, wytyczonych na długo przed ustanowieniem rezerwatu.
Rezerwat przyrody Puszcza Mariańska leży w granicach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i stanowi fragment Puszczy Korabiewskiej. Został utworzony w 1983 r. w celu zachowania lasu grądowego z chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin zielnych w runie. O walorach przyrodniczych tego miejsca decydują przede wszystkim zbiorowiska grądów i borów, wzbogacone obecnością zbiorowisk torfowiskowych i łęgowych. W rezerwacie stwierdzono obecność ponad 200 gatunków roślin, wśród których warto wymienić m.in. lilię złotogłów, kruszczyka szerokolistnego, gnieźnika leśnego czy też widłaka jałowcowatego.
Udostępnienie społeczeństwu rezerwatu Puszcza Mariańska przybliży pełnioną przez niego funkcję i cel, dla którego został ustanowiony.