W Kłodawie o ochronie gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów
Daria Jachimowska, starszy specjalista Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim poprowadziła warsztaty w zakresie ochrony gatunkowej roślin i grzybów oraz siedlisk Natura 2000. Mariusz Urban pracownik Nadleśnictwa Kłodawa, przybliżył problematykę ochrony gatunkowej zwierząt, w tym ochrony strefowej realizowanej przez Nadleśnictwo Kłodawa oraz sąsiednie Nadleśnictwo Barlinek, koncentrując się na pracach ornitologicznych realizowanych w granicach ostoi ptasiej Natura 2000 Puszcza Barlinecka PLB080001. Zebrani zapoznani zostali również ze sposobami identyfikacji cennych gatunków ptaków drapieżnych, ich gniazd oraz śladów obecności. Duze zainteresowanie wywołała informacja o udanym w tym roku lęgu nadrzewnej populacji sokoła wędrownego Falco peregrinus. Zasiedlone, przez parę sokołów, gniazdo bielika odkryto po sąsiedzku na terenie Nadleśnictwa Barlinek, które od 2001 r. systematycznie wsiedla osobniki tego gatunku. Na terenie Puszczy Barlineckiej sokół wędrowny całkowicie wyginął w latach 50-60 ubiegłego stulecia, głównie na skutek wprowadzenia do środowiska znacznych ilości biocydów (np. DDT). Obecnie pojedyncze osobniki regularnie obserwuje się na terenie Nadleśnictwa Kłodawa.
Po zakończeniu cześci prezentacyjnej, zwieńczonej dyskusją uczestnicy warsztatów wzięli udział w części terenowej, którą poprowadziła Daria Jachimowska. Przybliżyła ona genezę powstania siedlisk Natura 2000 związanych z torfowiskami: 7110 torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą, 7140 torfowiska przejściowe i trzęsawiska, 3160 naturalne dystroficzne zbiorniki wodne, 91D0 bory i lasy bagienne na terenie Nadleśnictwa Kłodawa, na przykładzie dwóch torfowisk, objętych ochroną prawną w postaci użytków ekologicznych. Tę część warsztatów zakończyła dyskusja na temat skuteczności odtwarzania siedliska Natura 2000 o kodzie 91I0 Kwaśne buczyny w miejscach identyfikowanych jako potencjalne siedliska kwaśnej buczyny, którą zainicjował Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa.
Podczas zajęć uczestnicy mogli naocznie zaobserwować i nauczyć się rozpoznawania w warunkach terenowych chronionych siedlisk Natura 2000 i związanych z nimi gatunków roślin i grzybów oraz siedlisk bytowania ornitofauny. Nadleśniczy dziękując wszystkim za czynny udział wyraził chęć dalszej kontynuacji współpracy szkoleniowo-terenowej z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. W celu praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy, zachęcił leśników do podejmowania prób identyfikacji stanowisk, poznanych gatunków chronionych roślin, na terenie swoich leśnictw.
-------------------------------------
Źródło, fot: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim