Warsztaty CCB o odtwarzaniu rzek
Warsztaty CCB o odtwarzaniu rzek
Koalicja Czystego Bałtyku (CCB) przy współpracy z Platformą Natura 2000 Komisji Europejskiej oraz Drawieńskim Parkiem Narodowym przeprowadziła warsztaty pod tytułem „Naturalne procesy rzeczne jako podstawa dla związanych z rzeką ścisłych obszarów chronionych i renaturyzacji rzek”.
Celem spotkania była wymiana wiedzy na temat ścisłej ochrony rzek wokół Morza Bałtyckiego i w Europie w kontekście Unijnej Strategii Bioróżnorodności do 2030 r. i projektu legislacji Nature Restoration Law. Specjaliści z Polski, Niemiec, Szwecji, Łotwy, Estonii i innych krajów dyskutowali na temat definicji i kryteriów wyboru rzek nadających się do renaturyzacji w celu osiągnięcia unijnego celu. Zaprezentowano szereg rozwiązań prawnych i działań przyrodniczych podjętych w ramach projektów LIFE w całej Europie.
Główne wnioski płynące z części warsztatowej dotyczyły konieczności inwentaryzacji i usuwania barier na rzekach, zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla wezbrań i usunięcia zagrożeń zewnętrznych (szczególnie dopływu biogenów z rolnictwa). Szacuje się, że w Polsce 90% rzek wymaga interwencji hydromorfologicznych w celu poprawy dobrego stanu ekologicznego. Przedstawiciele organizacji pozarządowych wskazują, że 20% z nich może osiągnąć dobry stan ekologiczny poprzez bierną renaturyzację.
W ramach warsztatów odbyła się także wizyta studyjna do Drawieńskiego Parku Narodowego, na terenie którego w latach 2014-2022 prowadzony był projekt LIFE DrawaPL „Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrażnianie korytarza ekologicznego rzeki Drawy w Polsce”. W ramach projektu budowano bystrotoki i przepławki, tworzono tarliska w dolinach rzek, reintrodukowano rdestniczkę gęstą – gatunek typowy dla rzek włosienicznikowych, zoptymalizowano ruch turystyczny.
Więcej szczegółów na temat warsztatów znajduje się na stronie: https://www.ccb.se/event/2023-april-workshop-ccb-rivers