Po rezerwatach przyrody Puszczy Gorzowskiej
Na początku września 2016 r. Liga Ochrony Przyrody Okręg w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała doroczną wycieczkę opiekunów szkolnych i przedszkolnych Kół Ligi. Tym razem trasa wiodła przez malownicze rezerwaty przyrody Puszczy Gorzowskiej, leżące w granicach obszarów Natura 2000 Puszcza Barlinecka PLB080001 i Ostoja Barlinecka PLH080071 oraz Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.
Uczestnicy wyprawy odwiedzili wybrane rezerwaty przyrody, w tym:
- Rzekę Przyłężek ze specyficzną fauną, m.in. głowaczem białopłetwym, pstrągiem potokowym, pijawką lekarską, skójką malarską;
- Wilanów chroniący część lasu mieszanego z bukami, dębami i sosnami o pokaźnych rozmiarach, położony na źródliskowym terenie stromych dolinek, który zasila rzekę Pełcz oraz z małym bezodpływowym jeziorkiem, które jest siedliskiem szczeżui olbrzymiej;
- Zdroiskie Buki chroniący siedliska leśne porastające zbocza doliny rzeki Santocznej, tj. buczyny pomorskiej, świetlistej dąbrowy, olsu porzeczkowo-olszowego, łęgu olszowo-jesionowego, grądu oraz boru mieszanego.
W czasie wędrówki i kolejnych przystanków uczestnicy wyprawy poznali najcenniejsze elementy przyrody ożywionej i nieożywionej w okolicy. O bogactwie przyrodniczym rezerwatów opowiadał leśniczy Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie Władysław Bortnowski, Daria Wyrembalska-Wacławska mówiła o gospodarce leśnej i walce ze skutkami żywiołu z 2014 r., który zniszczył ogromne ilości drzewa, ciekawostki przyrodnicze przyrodnicze przybliżali Daria Jachimowska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz przewodniczący Ligii Ochrony Przyrody lichenolog dr Piotr Grochowski. Uczestnicy wędrówki wzięli też udział w ćwiczeniach oddechowych, prowadzonych przez Alicję Sligę, logopedę i nauczycielkę muzyki, które mogą być przydatne podczas zajęć z dziećmi.
Opiekunowie Kół Ligii Ochrony Przyrody odwiedzili również stanicę Koła Łowieckiego „Wilk” w Różankach, gdzie zapoznali się z działaniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, mającymi na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu, tj. realizacji inwestycji z poszanowaniem najcenniejszych elementów środowiska przyrodniczego.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim od lat współpracuje z Ligą Ochrony Przyrody poprzez uczestnictwo pracowników w komisjach konkursowych i konferencjach, a także przekazywanie publikacji, plakatów i folderów jako nagród w konkursach przyrodniczych.
Fot.: Daria Jachimowska