Wyprowadzenie ruchu turystycznego w rezerwacie przyrody „Góra Radunia"
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu zmierza do wyprowadzenia ruchu turystycznego z rezerwatu przyrody „Góra Radunia” i skanalizowania go na granicy rezerwatu, gdzie przebiega niebieski szlak turystyczny oznakowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział we Wrocławiu.
W tym celu z obu stron rezerwatu - od strony szczytu Raduni (na zachodzie) i przy wejściu na ścieżkę z drogi leśnej (od wschodu) - posadowione zostaną dwie drewniane bariery uniemożliwiające wejście w głąb obszaru.
Powodem takiego działania jest konieczność ochrony ciepłolubnej murawy zlokalizowanej w podszczytowej partii Góry Raduni, skupiającej szereg rzadkich i chronionych gatunków roślin, której powierzchnia stale zanika na skutek nielegalnej penetracji rezerwatu (pomimo, że trasa prowadząca w stronę murawy utraciła status szlaku turystycznego już w 2014 r.).
Chroniona murawa stanowi siedlisko przyrodnicze 6190 Murawy panońskie Stipo-Festucetalia pallentis, wymienione w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 13 kwietnia 2010 r. w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, a także kryteriów wyboru obszarów kwalifikujących się do uznania lub wyznaczenia jako obszary Natura 2000 (Dz. U. 2014 r., poz. 1713), będące przedmiotem ochrony obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Masyw Ślęży PLH020040, w granicach którego zlokalizowany jest rezerwat.
Jej fragmenty są wypalane przez ogniska, a powierzchnia zmniejsza się na skutek wydeptywania i rozjeżdżania przez rowery. Zjawisko pogłębia to, że murawa zlokalizowana jest na półotwartej przestrzeni, która z uwagi na walory krajobrazowe jest przez turystów traktowana jak nieformalny punkt widokowy.
Od momentu posadowienia barier ruch turystyczny w rezerwacie będzie obowiązywał wyłącznie niebieskim szlakiem turystycznym przebiegającym północną granicą rezerwatu.
Choć posadowione na skrajach rezerwatu przyrody „Góra Radunia” bariery będą miały charakter symboliczny, należy zwrócić uwagę na ich obecność i nie wchodzić do rezerwatu od zagrodzonych stron.
Zadanie zostanie zrealizowane w ramach środków pozyskanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
Fot.: RDOŚ we Wrocławiu