Złota Sztolnia w Górach Orlickich dostępna dla nietoperzy
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu we współpracy z Nadleśnictwem Zdroje zrealizowała działanie wynikające z planu zadań ochronnych obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Góry Orlickie PLH020060, polegające na udrożnieniu i zabezpieczeniu wlotu do Złotej Sztolni. Obszar Natura 2000 Góry Orlickie obejmuje północno‑wschodnie stoki Gór Orlickich oraz fragment głównego grzbietu z górą Orlicą. Poza kilkunastoma siedliskami przyrodniczymi występuje w nim wiele gatunków nietoperzy, m.in. nocek duży Myotis myotis, będący przedmiotem ochrony w obszarze, nocek Bechsteina Myotis bechsteinii, podkowiec mały Rhinolophus hipposideros, nocek łydkowłosy Myotis dasycneme, gacek szary Plecotus austriacus.
Złota Sztolnia, położona na stoku Orlicy, powstała w XIV w. w wyniku eksploatacji rud żelaza na potrzeby huty w Dusznikach – Zdrój. Jest ona jedynym znanym zimowiskiem nietoperzy w tej części Sudetów. W latach 1997–2012 w sztolni zimowały 3 gatunki nietoperzy (nocek duży, podkowiec mały, gacek szary), co sprawia że sztolnia ma duże znaczenie dla zachowania populacji nietoperzy w tym rejonie. Wejście do obiektu było sukcesywnie zasypywane rumoszem skalnym, drewnem i masami ziemnymi nanoszonymi przez wpadający do sztolni ciek Złoty Potok, co w konsekwencji doprowadziło do całkowitego zasypania wlotu do obiektu i uniemożliwiło wykorzystywanie go przez nietoperze.
Nadleśnictwo Zdroje zleciło wykonanie prac związanych z udrożnieniem wejścia do Złotej Sztolni. Przy użyciu ciężkiego sprzętu odkopano całkowicie zasypane wejście do Złotej Sztolni oraz przywrócono - przy pomocy betonowych koryt - wcześniejszy (znany od 1872r.) przebieg potoku, który po powodzi pod koniec lat 90-tych XX wieku zmienił swój bieg.
W kolejnym etapie prac, na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, wejście do sztolni zabezpieczono przy pomocy kraty, która uniemożliwia osobom postronnym eksplorację wnętrza sztolni i pozwoli nietoperzom spokojnie przespać zimę. Powyżej wejścia do sztolni rozpięto specjalną siatkę, która ma za zadanie ustabilizowanie gruntu i luźnych fragmentów skalnych, co zabezpieczy wlot sztolni przed ponownym zasypaniem.
Mamy nadzieję, że już wkrótce, tak jak w poprzednich latach, sztolnia znowu stanie się dla nietoperzy bezpiecznym zimowym schronieniem.
Fot.: M.Łysiak