Woda w krajobrazie - VIII konferencja poświęcona wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w Polsce - 29 października 2019 r.
29 października 2019 r. odbyła się organizowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, VIII konferencja poświęcona wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w Polsce.
Konferencja stanowi kontynuację rozpoczętego w 2012 r. cyklu spotkań poświęconych wdrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, który rokrocznie koncentruję się na innym zagadnieniu.
Temat tegorocznej konferencji był odpowiedzią na nasilające się zmiany w krajobrazie miast, postępującą urbanizację, a zarazem postępujące zmiany klimatu, których skutki są coraz częściej odczuwalne. Jednocześnie łagodzenie skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych przy pomocy rozwiązań bazujących na naturalnych procesach przyrodniczych wydaje się być wciąż niedoceniane. W tej sytuacji Konferencja miała na celu m.in. zaprezentować przykłady podjętych już działań zwiększających odporność miast na zmiany klimatu, jak i zrealizowane już projekty sprzyjające naturalnej retencji.
Na konferencji poruszono także kwestia możliwości pozyskiwania finansowania na działania związane z adaptacja miast do zmian klimatu oraz propozycji KE, w tym zakresie, w nowej perspektywie finansowej.
Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska nr 169/2017/Wn50/NE-WM/D z 25 sierpnia 2017 r. na sfinansowanie przedsięwzięcia Realizacja zadań wynikających z postanowień Europejskiej Konwencji Krajobrazowej sporządzonej we Florencji dnia 20 października 2000 r. (Dz. U. z dnia 29 stycznia 2006 r.).
Prezentacje:
- Innowacyjne biotechnologie ekohydrologiczne i rozwiązania bliskie naturze - dla ograniczenia zanieczyszczenia i eutrofizacji wód w obliczu zmian klimatycznych
- Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia - projekt LIFE
- Unikalne rozwiązanie ekologiczne. Bagno na dachu MCER
- Bydgoskie doświadczenia z realizacji projektu zagospodarowania wód opadowych. Bydgoska retencja +2050
- Czy naturalna i mała retencja może być efektywnym narzędziem w gospodarowaniu wodami
- Koncepcja Błękitno-Zielonej Sieci w Łodzi
- Mokradło Pyszka - renaturalizacja doliny rzeki Pysznicy
- Zróżnicowanie regionalne krajobrazów w zależności od zasobów wodnych
- Oferta w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz ograniczania skutków zagrożeń środkami do 2023
- Ogrody deszczowe - Zwiększanie retencji krajobrazowej w procesie partycypacji społecznej
- Propozycje KE w sprawie finansowania walki ze zmianami klimatu w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027
- Renaturyzacja sieci hydrograficznej w Basenie Środkowym doliny Biebrzy - projekt LIFE
- Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy - projekt LIFE4Delta_Pl
- Retencja w dolinach rzecznych