Udział społeczeństwa w planowaniu, zarządzaniu i ochronie krajobrazu - VIII konferencja poświęcona wdrażaniu EKK w Polsce
W dniu 14 września 2022 r. odbyła się VIII konferencja poświęcona wrażaniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej w Polsce, która poświęcona była procesom udziału społeczeństwa w planowaniu, zarządzaniu i ochronie krajobrazu.
Zgodnie z art. 5 c) Konwencji Krajobrazowej, Strony zobowiązują się do ustanowienia procedur udziału ogółu społeczeństwa, organów lokalnych i regionalnych oraz innych stron zainteresowanych zdefiniowaniem i wdrożeniem polityki w zakresie krajobrazu. Kształtowanie i ochrona krajobrazu powinna odbywać się przy szerokim współudziale społeczeństwa, zarówno na etapie planowania, jak i wdrażania działań. Przepisy prawne w Polsce, gwarantują obywatelom udział w procesach przyjmowania dokumentów strategicznych czy planistycznych, jednak nadal niewiele jest dobrych przykładów przeprowadzania efektywnych konsultacji społecznych.
Mając to na uwadze, celem konferencji było m.in.: zwiększenie świadomości w zakresie korzyści z właściwie przeprowadzonych konsultacji społecznych oraz dyskusja na temat najlepszych rozwiązań w zakresie konsultacji społecznych.
W ramach konferencji zaprezentowano najlepsze przykłady przeprowadzonych konsultacji społecznych, zarówno dla krajobrazów miejskich, obszarów chronionych, jak i konsultacji audytów krajobrazowych.
Prezentacje:
- Prezentacja GDOŚ
- A. Fogel - Aspekty prawne konsultacji
- A. Staniewska - Partycypacja społeczna jako narzędzie rozwiązywania konfliktów
- Ł. Broniszewski, T. Giętkowski - Konsultacje społeczne po 2020 r.
- J. Grzonkowski - Aktywizacja i partycypacja społeczna - dobry przykład z Żyrardowa
- J. Kamiński - Konsultacj espołeczne audytu krajobrazowego
- RDOŚ Kraków - Rola edukacji i aktywizacji społeczeństwa w ochronie przyrody cz II
- RDOŚ Kraków - Rola edukacji i aktywizacji społeczeństwa w ochronie przyrody
- D. Starczewski - Doświadczenia w zastosowaniu narzędzi GIS w konsultacjach społecznych
- J. Solon - panel dyskusyjny